Kategorie: Aktuality, Ostatní aktivity

Den pro život bez lepku na hradě Rotštejně

Den pro život bez lepku na hradě RotštejněKaždý rok se v rámci naší činnosti setkáváme s mnoha lidmi. Setkáváme se jak celiaky, kteří se na nás obrátí o pomoc, ale i s lidmi, kteří celiakii nemají, ale problematika celiakie a bezlepkové diety je zajímá.

 

 

 

Edukace veřejnosti, tedy vzdělávat a informovat veřejnost, je právě pro diagnostikované celiaky a jejich rodiny velmi důležité. Není nic méně příjemné, než když celiak naráží na nepochopení svého okolí a je podroben zesměšňování a hecování. A to se stále děje. A velmi smutné je to, že se s tím můžete setkat i u zdravotnických pracovníků.

 

Jednou z akcí pro veřejnost, kterou ve spolupráci s kastelánkou hradu Rotštejn pořádáme, jsou Dny pro život bez lepku, právě na hradě Rotštejně. Akce jsme se letos zúčastnili už po desáté a stále je oboustranně přínosná. Jak pro veřejnost, tak pro nás, kteří edukaci veřejnosti zajišťujeme.

 

Návštěvníci se dozví mnohé o celiakii a bezlepkové dietě, můžou ochutnat bezlepkový chleba z domácí kuchyně i kupovaný, můžou ochutnat bezlepkovou bábovku, sušenky, slané krekry apod. Mnohdy si odnášejí recepty, ale především edukační brožury. Ty jsou k dispozici na hradě pro zájemce celý rok, stejně jako vizitky a baner s informacemi o naší organizaci.