Kategorie: Aktuality, Tématické články

Vzdělávání zástupců pacientských organizací

Vzdělávání zástupců pacientských organizacíZástupci pacientských organizací, kteří se věnují poradenství, jsou velmi dobře proškoleni, a tedy kvalifikováni poskytovat odborné poradenství. Na rozdíl od některých „mudrců“ diskutujících na sociálních sítích a autorech některých článků na různých webech.

 

 

Pacientské organizace jsou pro celiaky, zejména v začátcích jejich onemocnění velkou pomocí. Poskytují komplexní poradenství o celé problematice celiakie a bezlepkové diety. Tato problematika je ale velmi široká a a ke kvalitnímu poradenství je třeba ji dostatečně obsáhnout a zvládnout. Kromě toho, že lidé poskytující poradenství, jsou buď sami celiaci nebo jsou to rodiče dětí s celiakií, mají i dostatečné praktické zkušenosti. Přesto je ale nezbytně nutné se neustále vzdělávat a sledovat vývoj, jak v oblasti medicíny, tak v oblasti složení potravin, v oblasti legislativy, v oblasti sociální atd.

 

Částečně je možné takové vzdělání získat na akcích, které některé pacientské organizace každoročně pořádají a na které jsou zváni odborníci na dané oblasti. Pak je ale nutné vzdělávat se i více v oblasti medicínské. Pro tyto účely mají zástupci pacientských organizací možnost zúčastnit se i vzdělávacích akcí, které jsou určené pro lékaře a sestry. Zástupci pacientských organizací samozřejmě lékaře nesuplují, ale vědomostní přesah je ke kvalitnímu poradenství nutný.

 

 

Jednou z největších vzdělávacích akcí bylo 16. mezinárodní celiatické sympozium konané ve dnech 21. – 24. 6. 2015 v Praze. Toto sympozium se koná každé 2 roky v některém velkém městě, zpravidla hlavním, a je určeno lékařům a medicínským odborníkům, ale také zástupcům pacientů a odborníkům z jiných oblastí problematiky celiakie a bezlepkové diety, např. expertům na složení potravin apod.

 

 

A v témže roce proběhl 23. 11. seminář „Bezlepková dieta: léčebné využití a nové potravinové zdroje“, který organizovali pracovníci Mikrobiologického ústavu AV ČR prof. Tlaskalová-Hogenová a dr. Daniel Sánchez. Seminář byl určen pro zájemce o tuto problematiku včetně zástupců pacientských organizací v rámci jejich vzdělávání.

 

 

V r. 2016 se konalo 1. 12. pod garancí prof. MUDr. Jiřího Nevorala CSc. v Praze sympozium pod názvem Lepek a onemocnění s ním související. Akce byla určena pro praktické lékaře a zpřístupněna i zástupcům pacientských organizací v rámci vzdělávání.

 

 

V r. 2018 se konal, opět na půdě Akademie věd ČR, seminář na téma Potravinová intolerance, celiakie a bezlepková dieta, který byl určen pro širokou veřejnost. Mezi přednášejícími byli přední odborníci na téma bezlepkové diety a velmi zajímavá byla přednáška MUDr. Ivy Hoffmanové o neceliakální pšeničné senzitivitě.

 

 

Nejdůležitější vzdělávací akcí je každoroční Sympózium o morfologii a funkci střeva ve Starých Splavech, kde je vždy jeden přednáškový den věnován celiakii. Kromě přednášek je možné v kuloárech diskutovat s lékaři o jejich zkušenostech s pacienty s celiakií a naopak jim předávat zkušenosti z poraden pacientských organizací.

 

 

Zástupci pacientských organizací, kteří se věnují poradenství, jsou opravdu velmi dobře proškoleni, a tedy kvalifikováni poradenství poskytovat. Na rozdíl od některých „mudrců“ diskutujících na sociálních sítích a autorech některých článků na různých webech.