Kategorie: Aktuality, Tématické články

Je bezlepková dieta jediná možnost léčby?

Je bezlepková dieta jediná možnost léčby?V současné době nedokáže věda najít způsob, jak rozštěpit lepek na neškodné fragmenty, které by v těle celiaka nevyvolávaly autoimunitní proces.

 

 

 

Existují pilulky proti lepku? Jedním slovem – ne! S takzvanými „tabletami proti lepku“ buďte opatrní. V případě celiakie nebo nemocí spojených s lepkem rozhodně nepředstavují náhradu bezlepkové diety.

 

Prášky proti působení lepku neexistují. Momentálně jsou na trhu k dostání tabletky, které mají působit jako prevence v případě, že jíte mimo domov a nejste si jisti, jestli je menu opravdu bezlepkové. To však rozhodně neznamená, že by lidé s celiakií měli přestat dodržovat bezlepkovou dietu.

 

Možná jste slyšeli o „zázračné“ pilulce proti nesnášenlivosti laktózy. To ovšem není totéž. Jedná se spíše o tabletku, která obsahuje laktázu – enzym, který pomáhá trávit problematickou laktózu. Tablety s laktázou umožňují lidem s touto nesnášenlivostí přerušit dietu a konzumovat výrobky s laktózou. V případě celiakie však pilulka, o které je řeč, funguje jinak. Lidé s celiakií netrpí nedostatkem enzymu, který by štěpil lepek. U celiaků vede lepek ke špatné funkci imunitního systému, který považuje lepek za nepřítele, a spouští proto řadu reakcí. Proto je tento problém daleko složitější.

 

 „Anti-lepkové“ pilulky jsou vyráběny v různých laboratořích a obsahují enzymy, které pomáhají trávit lepek nebo ho štěpit na malé molekuly, jakmile dorazí do střeva. Je však velmi obtížné zaručit, že množství požitých enzymů je při štěpení zkonzumovaného lepku účinné, tedy že tělu zabrání rozpoznat lepek a aktivovat imunitní systém, a tím pádem minimalizuje způsobené poškození. Tabletka se užívá před jídlem. Obsahuje speciální potah, který garantuje, že se pilulka dostane do tenkého střeva a přečká nepřátelské prostředí žaludku. Jakmile se dostane do střeva, uvolní enzym, který může působit na bílkoviny lepku.

 

Balení výrobků zpravidla jasně uvádí: „Tento výrobek nenahrazuje bezlepkovou dietu a není vhodný pro léčbu nebo prevenci celiakie.“
Výzkum samozřejmě udělal velký pokrok a tyto pilulky mohou být postupem času efektivnější. To však neznamená, že jsou dostačující pro to, aby se celiaci vzdali bezlepkové diety. Buďte opatrní, protože požití pilulky před jídlem v restauraci, aniž byste si dali pozor na křížovou kontaminaci, v podstatě znamená vynechání vaší diety.

 

V současnosti zůstává pro lidi s celiakií jedinou léčbou pouze bezlepková dieta.

 

Převzato z https://www.schaer.com/cs-cz/a/prasky-proti-lepku

 

V současné době nedokáže věda najít způsob, jak rozštěpit lepek na neškodné fragmenty, které by v těle celiaka nevyvolávaly autoimunitní proces.

 

Nejsou to ale jen „zázračné“ pilulky, které se často za náhradu bezlepkové diety vydávají (nikoliv výrobci, ale jejich propagátory). Na internetu můžeme najít i tvrzení, že vyčistěním organismu se střevo uzdraví a dieta už potřeba nebude. Tuto teorii v nedávné minulosti propagovali někteří distributoři firmy Herbalife. Z různých zdrojů se může dozvědět i další „moudra“, např. že užíváním zelené řasy se střevo natolik zotaví, že dietu můžete příležitostně vynechat. Atd. Je toho mnoho, ale nic z toho se nezakládá na pravdě, ale většinou na touze prodat nějaký produkt. Podobně je to s „vyléčením“ celiakie. Občas se najdou lidé, kteří tvrdí, že se z celiakie vyléčili, a to buď konzumací nějakého produktu, nebo za pomoci léčitelky. Žádná léčitelka nedokáže celiakii ani diagnostikovat, ani vyléčit!