Kategorie: Aktuality, Tématické články

Finanční náročnost bezlepkové diety

Finanční náročnost bezlepkové dietyDo jaké míry dieta celiaka a jeho rodinu finančně zatěžuje je dáno především podmínkami, které pro dodržování diety má, způsobem života, místem bydliště apod. Jinak je to v rodinách, kde je nemocné dítě nebo i více dětí, jinak je to, když je nemocný dospělý, jinak je to v případě seniorů.

 

 

Bezlepková dieta není dieta ve smyslu, ve kterém se běžně mezi lidmi používá. Když se řekne dieta, zpravidla si lidé představí dietu na hubnutí nebo dietu, kdy se v důsledku prodělané nemoci, či zdravého životního stylu koriguje konzumace některých potravin.

 

Bezlepková dieta se ale od těchto diet zásadně liší. Není to ani hubnoucí dieta, ani dieta zdravého životního stylu, ani dieta šetřící v návaznosti na prodělané onemocnění. Je to léčebný režim. Pod pojmem léčebný režim si většina lidí představí medikaci, tedy užívání léků nebo jiné způsoby léčby jako je např. fyzioterapie, radioterapie apod. Bezlepková dieta ale léčebný režim je. Je indikovaný lékařem po stanovení diagnózy celiakie. Celiakie je jediné autoimunitní onemocnění, jehož projevy je možné zcela zastavit. Dodržováním bezlepkové diety se tedy autoimunitní proces zastaví a pacient může fungovat jako zdraví. Dietu je ale nutné dodržovat striktně a doživotně.

 

Dodržování bezlepkové diety ale není v podmínkách Evropy, kde je strava založená z velké části na obilovinách, vůbec jednoduché. Bezlepková dieta znamená vynechání základních obilovin (pšenice, ječmen, žito a oves) a veškerých výrobky z nich ze stravy.

 

Bezlepková dieta sebou nese mnoho problémů jako je dostupnost potravin, narušení sociálních vztahů, stravování mimo domov a také finanční náročnost diety. Finanční náročnost bezlepkové diety je často pro mnoho lidí zcela zásadním problémem. Do jaké míry dieta celiaka a jeho rodinu finančně zatěžuje je dáno především podmínkami, které pro dodržování diety má, způsobem života, místem bydliště apod.  Jinak je to v rodinách, kde je nemocné dítě nebo i více dětí, jinak je to, když je nemocný dospělý, jinak je to v případě seniorů. Zcela jiné podmínky mají lidé ve velkých městech a jiné na vesnicích, popř. malých městech a odlehlých oblastech. Velký rozdíl je také u lidí, kteří se můžou v každodenním životě stravovat doma nebo si musí zajišťovat stravu mimo domov. Paušalizování tohoto problému je tedy velmi nevhodné.

 

Bezlepková dieta je průměru o 3 000,- až 4 000,- Kč měsíčně dražší nežli běžná strava. Záleží na výše uvedených okolnostech, může to být víc, ale i méně.

Co vlastně zvyšuje cenu tohoto dietního režimu?

 

Cena speciálních bezlepkových potravin. Tyto potraviny jsou dražší, protože jejich výroba sebou nese zvýšené náklady na zamezení kontaminace, výroba je malého rozsahu, výrobky je nutné testovat na přítomnost lepku atd.

 

Cena přirozeně bezlepkových potravin. Přirozeně bezlepkové potraviny jsou obvykle dražší, protože se vyrábějí z bezlepkových obilovin nebo neobsahují různé levné obilné složky, kterými se některé jiné výrobky tzv. nastavují.

 

Dostupnost bezlepkových potravin. I v těch nejlépe bezlepkově zásobených obchodech obvykle není možné koupit vše potřebné a tak je běžné, že celiaci musí pro zajištění běžné stravy volit další alternativní způsob pořízení všech potřebných potravin. V menších městech a na venkově to bývá např. nákup přes internet, lékárny nebo dojížděním do většího města. A to stojí jak čas, tak peníze.

 

Zvýšená spotřeba energií. V rodinách, kde je celiak se často vaří a peče odděleně, což zvyšuje spotřebu elektřiny nebo plynu, ale i vody. Pokud nemá celiak možnost stravovat se mimo domov, tj. ve škole nebo v práci, musí si stravu na celý den, kdy není doma, připravit.

 

Nedostupnost dotované stravy. Zatímco se zdravé dítě nají ve školní jídelně a stravu má dotovanou, dítě s celiakií musí mít stravu připravenou doma na za plnou cenu. Stejně tak je to u vysokoškolských studentů a u některých zaměstnanců, pokud mají stravování v závodní jídelně a nemají k dispozici stravenky.

 

Vybavení kuchyně. Bezlepková dieta je náročná na zajištění nekontaminace potravinami s lepkem. V kuchyni, kde se připravují jak jídla obsahující lepek, jak jídla bezlepková je nutné velmi pečlivě případnou kontaminaci hlídat. Nezbytností je pak dovybavení takových kuchyňských spotřebičů, které nelze dobře vyčistit a je tedy třeba je používat pouze na přípravu bezlepkových jídel. Např. kuchyňský robot, pekárna chleba, některý typu pečících forem apod.

 

A nejde vždy jen o malé kuchyňské spotřebiče. V oblastech se špatnou dostupností bezlepkových potravin, kdy je třeba mít některé potraviny v zásobě (např. pečivo) je třeba koupit větší nebo další mrazák k jeho bezpečnému uchování. Podobně i různé oddělené kuchyňské skříňky, zásobníky, boxy apod.

Získávání informací. Bezlepková dieta je dovednost, kterou je třeba získat. Je třeba zvládnout nakupování správných potravin a přípravu bezlepkového jídla, ale také se dokázat s velkou životní změnou vypořádat. Vypořádat se s tím, že už nic nebude jako dřív, že se dosavadní život významně změní. V takové situaci je užitečné, vyhledat odbornou pomoc a seznámit se s lidmi, kteří jsou ve stejné situaci a mají už určité zkušenosti. Nejlepší je obrátit se na některou pacientskou organizaci. Pročíst si jejich webové stránky a zúčastnit se akcí, které pro celiaky pořádají. To ale zase vyžaduje investovat jak čas, tak peníze. Akce pro celiaky bývají někdy bezplatné (je možné vybrat ty bezplatné), ale minimálně vznikají náklady na dopravu.

 

Jiné možné náklady, podle situace jednotlivých rodin. Typickým příkladem je situace, kdy se dítě nemůže stravovat ve školní jídelně a dostává bezlepkové jídlo z domova. Buď je potřeba pořídit speciální nádoby na ohřev v mikrovlnné troubě, nebo kvalitní termosku v případě, kdy není možné přinesené jídlo ohřát. Často se také řeší stravování dětí tak, že jim rodiče nebo někdo z rodiny jídlo na odpolední aktivity přináší, což zase sebou nese finanční zatížení.

 

Dodržování bezlepkové diety ale také může vést ke snížení příjmů rodiny. Pokud je na dietě dítě vyžadující mimořádnou péči, často to vede k nutnosti snížení pracovního úvazku pro pečujícího rodiče. V případě předškolních dětí dokonce k úplnému ukončení zaměstnání.

 

Finanční náročnost bezlepkové diety je pro různé lidi různá, stejně jako schopnost a možnost jejího dodržování. Pokud je někdo přesvědčen, že to není žádný problém a že to finančně náročné není, je to šťastný člověk. Ale je velmi bezohledné to vydávat za dogma a komplikovat tím tak možnost zlepšení života těch celiaků, kteří to problematické a finančně náročné mají. Boj s politiky a úředníky za zlepšení života celiaků není jednoduchý. A pokud je někdo přesvědčuje, že jednoduchý je, může takový boj být zbytečný.