Kategorie: Aktuality, Tématické články

Dotazy z poradny 2021

Dotazy z poradny 2021Největší zmatek mají lidé, ať už celiaci nebo ostatní, v poskytování „příspěvku na dietu“. V rámci našeho sociálního systému takový příspěvek není. Ani příspěvek na péči jinak nesouvisí s bezlepkovou dietou, což někteří celiaci stále nechápou.

 

 

 

V poradně se objevují většinou stále stejné dotazy. Ať už je to poradna na webu nebo facebooku, dotazy na akcích, besedách a setkáních, telefonické a mailové dotazy.

 

Zpravidla se dotazy týkají diagnostikování celiakie, porušování nebo nedodržování bezlepkové diety, příspěvku na péči a příspěvku na dietu.

 

O diagnostikování celiakie je zde na webových stránkách napsáno dost, a kdo má zájem, dozví se, co potřebuje. V posledních letech k žádným změnám v diagnostice nedošlo. Stále platí tzv. diagnostický standart, tedy krevní testy a biopsie.

 

Krevní testy se provádějí na stanovení nadměrného množství protilátek proti tkáňové transglutamináze v řadě IgA ze séra nebo plazmy (při náběru žilní krve) nebo z celé krve (při odběru kapilární krve z konečku prstu). Při hraniční hodnotě se také zjišťuje množství protilátek proti endomysiu.

 

Krevní testy jsou 1. fází diagnostiky a není možné je považovat za rozhodující při určování diagnózy. Mohou být u malého procenta lidí falešně negativní, ale také falešně pozitivní.

 

Rozhodující pro stanovení diagnózy je výsledek střevní biopsie. Tedy histologický nález na sliznici tenkého střeva. Pokud není nález jednoznačný, biopsie se po určité době opakuje.

 

Je nutné připomenout, že celiakie se projevuje na sliznici horní části tenkého střeva, není tedy možné ji zjistit kolonoskopií, kterou se vyšetřuje tlusté střevo.

 

Na možnost vyšetření pomocí kolonoskopie ke zjištění celiakie se ptá mnoho lidí.

 

Mnoho dotazů je také zaměřeno na nutnost dodržování bezlepkové diety. Tedy, zda je dodržování nutné, co se stane, když celiak dietu poruší a proč ji nemůže celiak vysadit, když už po jejím vysazení nemá žádné zdravotní potíže.

 

I na tyto otázky je možné zde na webu najít odpovědi.

 

Bezlepková dieta je nutná k zastavení autoimunitního procesu. A autoimunitní proces je nutné zastavit proto, aby imunitní systém tělu neškodil. Tedy aby jeho působením na vlastní buňky v těle nezpůsobil závažné zdravotní problémy a další autoimunitní nemoci. Celiakie je jediná autoimunitní nemoc, u které je možné autoimunitní proces zastavit a tím pacienta ochránit před mnohými zdravotními komplikacemi, které mohou končit smrtí.

 

Bezlepková dieta je kauzální léčba a je nutné ji dodržovat. Pokud pacient dietu porušuje, v těle dochází k opětovné autoimunitní reakci a postupnému poškozování organismu. To se nemusí zpočátku projevit subjektivními zdravotními problémy, a tedy to některé pacienty vede k chybné úvaze, že občasné porušení diety nijak neškodí. Dodržování bezlepkové diety ale není možné vázat na subjektivní potíže. Bezlepkovou dietu je nutné dodržovat striktně a celoživotně.

 

Příspěvek na péči je dávka pro zdravotně postižené, kteří pro zvládnutí běžného života potřebují péči jiné osoby. Není vázaný na příjem, není to tedy dávka sociální. A není vázaný na konkrétní diagnózu, i když konkrétní diagnóza může být přímo úměrná neschopnosti zvládat některé běžné životní úkony. Příspěvek na péči není vázán ani na věk. Můžou ho pobírat děti i dospělí. Vzhledem k tomu, že zdravotní problémy s nezvládáním běžných každodenních úkonů mívají zpravidla senioři, bývá tento příspěvek mylně považován za příspěvek týkající se výhradně seniorů nebo tzv. invalidních osob.

 

Celá problematika příspěvku na péči je také velmi podrobně popsaná na těchto webových stránkách.

 

Největší zmatek mají lidé, ať už celiaci nebo ostatní, v poskytování „příspěvku na dietu“. V rámci našeho sociálního systému takový příspěvek není. Ani příspěvek na péči jinak nesouvisí s bezlepkovou dietou, což někteří celiaci stále nechápou. V současné době je jediným příspěvkem na bezlepkovou dietu příspěvek od některých zdravotních pojišťoven. Ten je skutečně vázán na nutnost dodržování diety, ale pouze v případě řádně diagnostikované celiakie. Nevztahuje se na ty, kteří dietu dodržují dobrovolně, ať už jsou jejich důvody jakékoliv, ani na ty, kteří mají bezlepkovou dietu doporučenou jako podpůrnou u jiných diagnóz.

 

Na akcích se ale také setkáváme s lidmi, kteří se rady nedožadují, ale kteří nám rady a poučení udílejí. Mnoho lidí má načteno velké množství informací z různých webových stránek, z facebooku a diskusí na různých sociálních sítích a rádi se s nimi pochlubí. A tak se můžeme dozvědět, že někomu diagnózu celiakie stanovil léčitel na základě příznaků, že se dodržováním bezlepkové diety hubne, že dietu není nutné dodržovat pořád, pokud mu není špatně nebo třeba, že sice nemá celiakii ani alergii na lepek, ale stejně mu lepek nedělá dobře, takže ho nejí.

 

To už se ale dostáváme do „kapitoly“ mýtů o celiakii a bezlepkové dietě, které se zase budeme za čas na těchto stránkách nebo facebooku věnovat.