Kategorie: Aktuality, Tématické články

Co je dispenzární péče?

Co je dispenzární péče?Podle vyhlášky má pacient s celiakií právo na odbornou lékařskou péči poskytovanou buď odborným lékařem, tedy gastroenterologem, nebo praktickým lékařem, min. 1x ročně. Není tedy přípustné, pokud lékař sdělí pacientovi, že má přijít na kontrolu pouze v případě, že bude mít nějaké problémy.

 

 

 

 

zdroj definice: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/149

 

„Dispenzarizace neboli dispenzární péče (v souvislosti s nějakým onemocněním) je odborná lékařská péče, jejímž účelem je systematické dlouhodobé sledování a ovlivňování zdravotního stavu pacienta ohroženého nebo trpícího závažnou nemocí, s cílem předcházení komplikacím. Příkladem dispenzarizovaných onemocnění jsou:

 

  • srdečně-cévní onemocnění – např. hypertenze nebo ischemická choroba srdeční,
  • poruchy způsobené nedostatkem nebo nadbytkem nějakého hormonu – např. diabetes mellitus nebo některá onemocnění štítné žlázy,
  • onemocnění plic – např. astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc,
  • nádorová onemocnění – např. kolorektální karcinom.“

 

Mezi dispenzarizované onemocnění patří i celiakie.

 

Vyhláška č. 39/2012 Sb., o dispenzární péči je prováděcím předpisem k zákonu č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách).

 

https://www.zakonyprolidi.cz/print/cs/2012-39/zneni-20210501.htm?sil=1

 

Zákon o zdravotních službách v §5 odst. 2, pís. b) stanoví:

„dispenzární péče, jejímž účelem je aktivní a dlouhodobé sledování zdravotního stavu pacienta ohroženého nebo trpícího nemocí nebo zhoršením zdravotního stavu, u kterého lze podle vývoje nemoci důvodně předpokládat takovou změnu zdravotního stavu, jejíž včasné zjištění může zásadním způsobem ovlivnit další léčbu a vývoj nemoci“

 

https://www.zakonyprolidi.cz/print/cs/2011-372/zneni-20240101.htm?sil=1

 

Podle vyhlášky má pacient s celiakií právo na odbornou lékařskou péči poskytovanou buď odborným lékařem, tedy gastroenterologem, nebo praktickým lékařem, min. 1x ročně. Není tedy přípustné, pokud lékař sdělí pacientovi, že má přijít na kontrolu pouze v případě, že bude mít nějaké problémy. Lékař je povinen poskytnout lékařskou péči, tedy sledování stavu pacienta, bez ohledu na to, zda má, či nemá zdravotní potíže. Pokud tedy lékař takovou péči pacientovi s celiakií neposkytuje, má pacient právo si ji vyžádat. Pokud je odmítnut, je třeba se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která zjedná nápravu. Lékař nemůže odmítnout poskytnout lékařskou péči, která pacientovi náleží v souladu s platnou legislativou.

 

Proč je dispenzární péče u celiaků důležitá?

 

Lékař u pacienta s celiakií primárně sleduje, zda pacient řádně dodržuje bezlepkovou dietu. To se zjišťuje provedením krevních testů a sledováním případných příznaků neléčené celiakie. Obvykle se provádí testy na protilátky proti tkáňové transglutamináze, popř. i endomysiální protilátky. Sledování příznaků neléčené celiakie se obvykle provádí prohlídkou pacienta, např. ultrazvuk břicha. U dětí se sleduje fyzický a psychický vývoj. V mnoha případech provádí lékař i další krevní testy, např. krevní obraz k vyloučení chudokrevnosti, stanovení hladiny vápníku, fosforu, bílkovin, tuků, provádí se jaterní testy, atd. V neposlední řadě lékař zjišťuje, zda nemá pacient jiné zdravotní potíže, které by mohly signalizovat porušování diety, např. průjem, zácpa, nadměrná únava, apatie, deprese apod.

 

Stejně, jako se v praxi objevují případy, kdy řádnou dispenzární péči neposkytuje lékař, objevují se i případy, kdy ji zanedbává pacient. Je celá řada důvodů, proč celiaci zanedbávají dispenzární péči, např. obava z toho, že lékař kontrolou zjistí, že pacient porušuje dietu, obava z toho, že se pacient neobjednal včas a lékař bude nepříjemný, nebo prostě jen proto, že své zdraví zanedbávají.

 

Ať už jsou „důvody“ pro zanedbávání dispenzární péče pacientem jakékoliv, je potřeba si uvědomit, že nejde o to, zda bude lékař spokojený, ale že jde o zdraví pacienta.