Kategorie: Aktuality, Tématické články

Co je celiakie?

Co je celiakie?V odborné literatuře, v článcích na internetu nebo v různých časopisech, ale i mezi lidmi se dozvíme, že celiakie je autoimunitní nemoc. Nejde tedy o alergii. U laické veřejnosti se v souvislosti s celiakií mluví často o alergii, což je chyba.

 

 

 

Celiakii je třeba řadit mezi nemoci jako je diabetes, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida a celá řada další autoimunitních nemocí. Nikoliv svými projevy, nikoliv způsobem léčby, ale svým původem, který spočívá právě v autoimunitní reakci organismu. Jediné, čím se celiakie liší od ostatních autoimunitních nemocí, je to, že u celiakie přesně víme, co autoimunitní proces vyvolává, a tedy mu vhodným léčebnými režimem dokážeme zabránit.

 

Pokud jde o alergii na lepek, tam panují mezi odborníky stále nejasnosti. Minimálně v tom, zda organismus reaguje skutečně na lepek, a nikoliv na jinou složku obilného zrna, nebo zda se nejedná o alergii pouze na pšenici. Ale v tomto případě o alergii na celou rostlinu, nikoliv jen na zrno. Atd.

 

Odborníci se také stále zabývají tzv. neceliakální glutenovou senzitivitou, kdy si pacienti subjektivně stěžují na zdravotní obtíže způsobené lepkem, ačkoliv je u nich vyloučena jak celiakie, tak alergie.

 

Vraťme se ale k celiakii. Celiakie tedy není alergie na lepek, ale nemoc, kterou způsobuje vlastní imunitní systém. Laicky a zjednodušeně se dá říct, že imunitní systém, který má v těle člověka „útočit“ na škodlivé látky a chránit tělo před tím, aby se množily a způsobily zdravotní problém, „útočí“ na vlastní organismus a škodí mu tím. Tak, jako v případě diabetu útočí imunitní systém na buňky slinivky, která pak správně nefunguje, tak, jako v případě roztroušené sklerózy „útočí“ na nervový systém a způsobuje zdravotní problémy, tak v případě celiakie „útočí“ imunitní systém na sliznici tenkého střeva. V tenkém střevě způsobuje chronický zánět. Chronický zánět způsobuju poškození střevní sliznice a atrofii (zakrnění) střevních klků. Poškozená střevní sliznice následně nevstřebává dostatečně živiny potřebné pro správné fungování těla a přichází různé zdravotní problémy.

 

Zdravotních problémů způsobených neléčenou celiakií je velmi mnoho a ve většině případů si je ani pacient, ale často ani lékař s celiakií nespojí. Zejména také proto, že celá řada zdravotních problémů může mít i zcela jinou příčinu.

 

Pokud je celiakie řádně vyšetřena a řádně diagnostikována, čeká pacienta jediná možná léčba: striktní dietní režim. Dietní režim, jehož podstatou je vyloučení lepku ze stravy, tj. bezlepková dieta. Vyloučením lepku ze stravy se autoimunitní proces zastaví a pacient může fungovat jako zdraví. Dietou ale v žádném případě nedojde k vyléčení! Autoimunitní nemoci vyléčit nejde. Jakmile ke spuštění autoimunitního procesu dojde, je to jev nevratný. Ale zatímco u jiných autoimunitních nemocí nejí známo, co tento proces vyvolává, a tedy není možné ho zastavit, u celiakie to možné je. U celiakie autoimunitní proces vyvolává konzumace lepku, a proto jeho vyloučením ze stravy autoimunitní proces zastavit lze.

 

A zastavením autoimunitního procesu lze také zabránit projevům nemoci.